شهید محسن بلندیان
نام شهید: محسن
نام خانوادگی شهید: بلندیان
نام پدر : حسن
محل تولد:قزوین
تاریخ تولد : 1338/06/01
وضعیت تاهل : متاهل
تاریخ شهادت : 1364/12/13
محل شهادت :ارتفاعات سلیمانیه عراق
نحوه شهادت :منفجر شدن خمپاره 60
نام عملیات : عملیات والفجر9
رمز عملیات : یا الله
محل دفن :گلزار شهدای قم
‫تصاویر‬
‫زندگی نامه
‫خاطرات‬
فیلم و صوت
وصیت نامه ‫
‫اسناد‬
‫دست نوشته‬
معرفی کتاب

شهید محسن بلندیان در آذرماه 1338 متولد شد ، مدرک تحصیلی او دیپلم و در رشته حسابداری تحصیل می کرده ، ایشان متاهل بوده و دارای یک فرزند یک پسر و یک دختر نیز بوده است. محسن مدتی را در جهاد سازندگی قزوین به روستاییان می پرداخت و با شروع جنگ در سال 59 با تجربیات پزشکی که داشت  اولین تیم پزشکی قزوین را سازماندهی کرد و با مدیریت خوب  مسئول بهداری سپاه قزوین شد. محسن مسئول بهداری لشگر 17 علی ابن ابیطالب بود. او همچنین بدلیل مدیریت صحیح در آن زمان از طرف سپاه مسئول دو بیمارستان در قزوین به نام شهید رجایی و کوثر نیز بودند

 محسن همیشه می گفت دوست دارم با یک بار گفتن یا حسین شهید شوم دوست ندارم دیگران را آزار و اذیت کنم و همین هم شد با ترکیدن خمپاره با گفتن یا حسین شهید شد.

راوی: دکتر مرتضوی همرزم شهید

 

ایشان به ائمه اطهار ارادت خاصی داشت و به همین دلیل می خواست همیشه در حرم امام رضا علیه السلام باشد و همیشه تأکید داشت جنازه اش را در قم در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها دفن کنند و در هر کاری به حضرت مهدی متوسل می شد.

 راوی: همرزم شهید

 

محسن صبح قبل از شهادتش به حمام رفته و غسل شهادت می کند و لباس فرم می پوشد و کیسه ای را که با خود به منطقه آورده بود تمیز و مرتب می نماید گویی که می خواهد به یک سفر پنجاه ساله برود دوستانش بارها از او شنیده بودند که می گفت دلم نمی خواهد مجروح شوم  و مرا به بیمارستان ببرند و بیاورند و اسباب دردسر دیگران شوم دوست دارم یک ترکش بخورم و شهید شوم.

راوی: همرزم شهید