شهید محمد حسن الله دادی
نام شهید: محمدحسن
نام خانوادگی شهید: الله دادی
نام پدر : حسین
محل تولد:اراک
تاریخ تولد :
وضعیت تاهل : متاهل
تاریخ شهادت : 1365/10/25
محل شهادت :
نحوه شهادت :
نام عملیات :
رمز عملیات :
محل دفن :
‫تصاویر‬
‫زندگی نامه
‫خاطرات‬
فیلم و صوت
وصیت نامه ‫
‫اسناد‬
‫دست نوشته‬
معرفی کتاب سردار شهید ، حاج حسن الله دادی، در سال 1331 شمسی در روستای کودزر اراک در یک خانواده مستضعف و مذهبی ، چشم به دنیا گشود . او یگانه پسر این خانواده بود. تحصیلات ابتدایی را در همان روستا به پایان رسانید، سپس به عنوان کمک هزینه خانواده، به تهران رفته و به کار آهنگری، ظریفکاری مشغول شد، در آستانۀ پیروزی انقلاب، از تلاشگران و رهروان مخلص برای به ثمر رسیدن انقلاب بود، پس از پیروزی انقلاب جوانی فداکار و ایثارگر و آگاه بود، در هر صحنه ای از انقلاب که ممکن بود، حضور پرتلاش داشت. برای اینکه بهتر بتواند به انقلاب اسلامی کمک کند، در همان آغاز تشکیل سپاه پاسداران ، به سپاه پیوست، و در این ارگان بزرگ انقلاب اسلامی، به تلاشهای خود به نحو احسن ادامه داد
او قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران کار را رها نمود و با دیگر دوستان و همکاران با تشکیل انجمن اسلامی، گروه جوانان نیکوکار، در پخش اعلامیه و نوار سخنرانی حضرت امام خمینی و دیگر مراجع عظام و علمای انقلاب نقش مؤثر و مفید داشت، در برگزاری جلسات سخنرانی به مناسبت چهلم شهدای قم، تبریز و ... و بر پایی تظاهرات و راهپیمایی ها در محل سکونت و در آگاه سازی توده جامعه بسیار تلاش مخلصانه داشت
او با داشتن روحیه هنردوستی و استعداد فوق العاده در اولین تظاهرات و راهپیمایی در روستای کودزر در سال 1356 تمثال بزرگ حضرت امام، و شعار نویسی با تهیه پلاکارد بر شکوه مراسم می افزود.
یکسال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی شخصاً با یکدستگاه خودرو تویوتاوانت در اختیار برنامه های انقلاب بود و یک لحظه از کوشش و تلاش در این راستا غافل نشد.
بعد از پیروی انقلاب و در زمان جنگ هم در کارهای فرهنگی نقش موثری ایفا نموده با تشکیل جلسات هیئت قرآن و انجمن اسلامی ، فعال نمودن پایگاه مقاومت بسیج، تابلوسای، تراکت و روزنامه دیواری ، اجرای نمایشنامه و ... در محل سکونت  و روستاهای همجوار فعالیت داشت و یک لحظه از حمایت و پشتیبانی نظام نورس جمهوری اسلامی غافل نشد.
کارهای فرهنگی سردار شهید حاج حسن الله دادی
شهید حاج حسن، انقلاب، امام و یاران امام را به خوبی شناخته بود. از این رو حرکاتش از روی معرفت و آگاهی بود ، او سعی داشت دیگران نیز آگاهانه در خط انقلاب قرار گیرند و از روی بینش صحیح اسلامی ، این راه را بپیمایند ، از این رو در گفتار و نوشتار و جلسات هیئت و ... تا آخرین توان خود، با جوانان صحبت می کرد و برای بالا بردن سطح فرهنگ آنان، به کارهای فرهنگی می پرداخت به عنوان نمونه:
نمایشنامه «عروج خونین»(در رابطه با شهادت استاد شهید مطهری) را که نشانگر روح معنوی و فرهنگی ایشان بود، چندین بار تمریم کرد، و به صحنه آورد، و در معرض تماشای جوانان و افراد حزب الله قرار داد
و همچنین نمایشنامه دیگری به نام «از کربلای حسینی تا کربلای خمینی»که متن آن را خود تهیه نموده بود، مکرر تمرین کرد و به صحنه آورد، این نمایشنامه بیانگر روحیه سلحشوری و شهادت طلبی او است و اهداف انقلاب در آن تبین شده بود، و به این وسیله به آگاهی بخشی می پرداخت.
او به احکام اسلام، به شدت مقید بود، و در همان آغاز استقلاب زندگی، برای خود حساب سال، تعیین کرد و به طور دقیق خمس اموالش را پرداخت، او بسیار منظم و متعهد بود، در همه صحنه های انقلابی تا سر حد امکان، حضور داشت، هیچگونه دلبستگی به دنیا نداشت خانه ای را در قم تهیه کرد ، ولی از آن استفاده ننمود، استفاده از آن را به رایگان در اختیار افراد نیازمند نهاد، بسیار باصفا ، مهربان، پاکدل و پر تلاش بود، در عین حال از افراد گمنام بود، هر کاری را که به او محول می کردند، خالصانه انجام می داد.

 بسم الله الرحمن الرحيم

وقاتلوا فى سبيل الله الذين يقاتلون ولاتعتدوا ان الله لايحب المعتدين


ودر راه خدا با كسانى كه با  شما مى‌جنگند نبرد كنيد. و از حد تجاوز نكنيد كه خداوند تعدى كنندگان را دوست ندارد. (قرآن مجيد سوره‌ء بقره آيه 190)
السلام عليك يا رسول الله. السلام عليك محمدرسول الله  و اشهد ان على ولى الله اشهد ان لا ا له الا الله و اشهد ان محمدان رسول الله و اشهد ان على ولى الله
سلام بر تو اى رسول خدا و سلام بر تو اى حسين ابن على و سلام بر تو اى مولا اى صاحب الزمان (عج) من شهادت مى دهم به اين كه على ولى خدا و حتى رسول خداست و شهادت مى‌دهم و با اعتقادى كه دارم روز رستاخيز حق است و روزى بوقوع خواهد پيوست و معتقدم بر وجود امامزمان كه روزى با ظهور خود اين دنيا را پر از عدالت خواهد كرد.
خداوند در آيه بالا مسير جهاد را مشخص نموده است. (وقاتلو فى سبيل الله بجنگيد و بكشيد به خاطر خدا) پس اى امت مسلمان و مظلوم و آزاده اين جنگ ما جنگ انتقامجوئى نيست به خاطر جاه‌طلبى نمى‌جنگيم . به خاطر رسيدن به رياست و مقام نمى‌جنگيم جهت اداء تكليف مى‌جنگيم، مى‌جنگيم تا زمين را از لوث ظلم  و ستم فساد  و فتنه پاك كنيم انشاء الله (وقاتلوهم لاتكون فتنه) مى‌جنگيم تا فتنه وفساد در جهان باقى نماند. مى‌جنگيم به خاطر اينكه از آرمان مقدسمان دفاع كنيم مى‌جنگيم تا تجاوزگر به تجاوزش ادامه ندهد و مى‌جنگيم تا زمينه‌ء حكومت مهدى (عج) را آماده كنيم.
و من در اول وصتى نامه ام اعتراف كردم به توحيد، نبوت، امامت، معاد، عدل اين راه را آگاهانه رفتم. چون احساس كردم امروز اسلام نياز به كمك دارد.
امروز با يد به ندای حسين ابن على عليه السلام لبيك گفت امروز بايد به دنيا ثابت كرده كه مسلمان يعنى كى و اسلام يعنى چه، امروز بايد در برابر دشمنان اسلام استقامت كرد واز دين خدا  يارى نمود. سروران من مگر نمى‌بينيد كه دشمنان اسلام متحدا بر عليه اين نظام نوپاى جمهورى اسلامى قيام نموده و تصميم گرفته به هر طريق ممكن او را محار كند و نگذارد كه به كشورها ديگر صادر شود. ولى كور خوانده ايد.
مگر مى‌توانند جلو طوفان را بگيرد. مگر مى‌توانيد جلو وقوع زلزله را بگيرند. مگر مى‌توانند نور خدا را خاموش كنند. و براستى مگر مى‌توانند براى هميشه خورشيد را زير برپنهان كنند. هرگز چنين نتوانند كرد. و من اميدوارم كه خدا وند ما را يارى خواهد كرد  و اين انقلاب همچون طوفان به راه خود ادامه خواهد داد و ريشه منافقين و كفار را خواهد خشكاند و اين انقلا ب ما همانند انقلا ب مولايمان حسين ابن على دست و ملت ما هم بايد همانند جيب اين مظاهر و على‌اكبر و قاسم و زنان را و خواهران ما بايد هما نند زينب كبرى باشند. صور و با استقامت باشند. و در تمام شئون زندگى و در تمام مشكلات در كل برخدا داشته باشند. كه رمز پيروزى ما همين توكل بخداست.
و من به حضور رهبر كبير انقلاب حضرت امام خمينى سلام مى فرستم و بقاى طول عمر آن امام عزيز را از خداوند متعال آرزو
مى‌كنيم. و اميدوارم كه خداوند اين نعمت الهى را براى اين ملت ستمديده تا ظهور عفرت بقيه الله الاعظم و حتى در كنار آن حضرت محافظت كند آمين و سلام و صلوا ت مى‌فرستم بروح پر فتوح و مطهر شهدا اميدوارم كه خداوند آنها را با سرور مولايشان با عبدالحسن مشهور كند. انشاء الله و به خانواده هاى آمان صبرو اجرعظيم عطا كند و مورد عناايات خود قرار دهد.
و سلام و درود بر شهداى گمنام  و مفقودين اينان كه همانند سيده النساء الصاحين قبرشان و جسدشان ناپيدا است و خداوند انشاء الله خبر خوشى براى خانواده‌هايشان برساند. و سلام بر اسلام بر اسراء و زندانيان در بند عراق اين شيرمردان و مجاهدان فى سبيل الله اين پيروان حضرت موسى ابن جعفر (ع) مقاوم و استوار باشيد كه خدا وند يار پشتيبانتان است و رسالت خود را در مقام دشمنان اسلام بخوبى انجام دهيد. بدايند كه شما موفقيت و پيروزيد.  و سلام بر مجروحين اين ايثارگران و شهداى زنده انقلاب اسلامى اين اسوه‌هاى مقاومت ايثار اين فدائيان و جانبازان دين الله. از خداوند كريم مى‌خواهيم كه مورد شفاء قرار دهد. انشاء الله
و من آرزو مى‌كنم كه اگر خداوند شهادت را نصيبم كرد جسدم گم شود و به پشت جبهه برنگردد و مانند مفقودين و شهدا گمنام باشم چون از روى خانواده‌ها شهداى گمنام و مفقودين خجالت مى‌كشم. خدايار و نگهدارتان باشد و اسلام و مسلمانان را  تاييد كند.
و كفار و منفافقان را  نابود كند.
و من حدود 5/2 ماه روز بدهكارم و حدود يكسال نماز قضا بدهكارم خدانگهدار ضمنا وصيت‌نامه نيز در منزل دارم.
63/12/19