شهید رضا دژآهنگی
نام شهید: رضا
نام خانوادگی شهید: دژآهنگی
نام پدر : علی
محل تولد:تهران
تاریخ تولد : 1334/04/25
وضعیت تاهل : متأهل
تاریخ شهادت : 1365/11/08
محل شهادت :شلمچه
نحوه شهادت :اصابت ترکش خمپاره به ناحیه سر و سینه
نام عملیات : کربلای 5
رمز عملیات : یا زهرا (س)
محل دفن :گلزار شهدای علی بن جعفر (ع)
‫تصاویر‬
‫زندگی نامه
‫خاطرات‬
فیلم و صوت
وصیت نامه ‫
‫اسناد‬
‫دست نوشته‬
معرفی کتاب

شهید رضا دژآهنگی در تیرماه سال 1334 در شهر تهران و درخانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود. دوران طفولیت و کودکی را در دامان پر مهر خانواده گذراند. دوران تحصیلات ابتدایی را با موفقیت گذراند. سپس ترک تحصیل کرد و وارد حرفه کاشی کاری شد. در سن بیست سالگی ازدواج کرده و ثمره ازدواجشان سه فرزند بود. در دوران ظلم و ستیز رژیم شاهنشاهی فعالیت های زیادی داشتند و همیشه در تظاهرات و راهپیمایی ها علیه شاه شرکت می کرد و چند بار هم توسط مأموران شاه دستگیر شد. و همیشه شبها اعلامیه امام را به در و دیوار می زد. با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران وارد جبهه های جنگ حق علیه باطل شد و جمعاً پنج بار از طریق بسیج به جبهه های مختلف اعزام شدند و سرانجام در تاریخ 65/11/8 در منطقه شلمچه و در عملیات کربلای 5 در یورش دلیر مردان لشکر توحید به قلب سپاهیان کافر بعثی شهید طی نبردی دلیرانه با دشمن متجاوز بر اثر ترکش خمپاره دشمن از ناحیه سر و سینه مجروح شد و به فیض عظیم شهادت نائل آمد.

شهید علاقه زیادی به خانواده و مادرشان داشتند و هر موقع که به مرخصی می آمد به همسرشان می گفتند حالا وقت استراحت شماست ، شما استراحت کنید من به کارهای منزل و بچه ها می رسم.

راوی: خانواده شهید


شهید هر موقع به مرخصی می آمدند سریع می خواستند که بروند. هر موقع همسرشان می گفتند بیشتر اینجا بمان ما تنها هستیم می گفتند نه در جبهه به من احتیاج است شما تنها نیستید خدا را دارید. علاقه زیادی به دعای ندبه و کمیل داشتند و همیشه در منزلشان هیئت برگزار می کردند.

راوی: خانواده شهید