شهید محمد اویسی
نام شهید: محمد
نام خانوادگی شهید: اویسی
نام پدر : عباس
محل تولد:قم
تاریخ تولد : 1336/07/01
وضعیت تاهل : متأهل
تاریخ شهادت : 1362/02/28
محل شهادت :سد کرج
نحوه شهادت :خفگی در آب
نام عملیات :
رمز عملیات :
محل دفن :گلزار شهدای علی بن جعفر علیه السلام - ق 3 ر 7
‫تصاویر‬
‫زندگی نامه
‫خاطرات‬
فیلم و صوت
وصیت نامه ‫
‫اسناد‬
‫دست نوشته‬
معرفی کتاب

در محله‌ی پنجعلی قم به دنیا آمد. نامش را گذاشتند محمد. در کوچه پس کوچه‌های شهر کریمه‌ی اهل‌بیت بزرگ شد. روحش با طاغوت و ظلمش سازگاری نداشت. باید مبارزه میکرد پس پشت سر روحانیت شروع به حرکت کرد. اعلامیه پخش میکرد. نوار پیاده میکرد. تلاشهای جوانان انقلابی به ثمر نشست و انقلاب پیروز شد. محمد جوان مستعدی بود.وارد ارتش که شد بسیاری از امکانات را در جهت انقلاب به کار گرفت.

بعد از پیروزی انقلاب و با تشکیل سپاه پاسداران در ایجاد مراکز آموزش نظامی در شهرهای مختلفی مثل اصفهان و نجف آباد نقش مهمی داشت.

بعد از ان با دستور امام خمینی به پاوه رفت. فعالیتهای وی در کردستان و تلاشهای خستگی ناپذیرش تاثیر بسیاری در پیروزی مردم کردستان داشت.

با تجربه‌ی بسیاری که در انجام فعالیتهای مختلف کسب کرده بود از اعضای اثرگذار تشکیل پادگان آیت الله منتظری در قم بود. همچنین در تشکیل واحد اطلاعات و عملیات سپاه نقش مهمی داشت. بنی صدر که سقوط کرد مسوولیت واحد عملیات سپاه تهران و منطقه 10 کشور را به عهده گرفت. جوان بود ولی سراسر تجربه. برنامه ها و طرحهایش در رشد و قوت گرفتن سپاه تاثیر فوق العاده ای داشت. سرانجام زمانی که جهت آموزش نیروها در ساختمان آموزش نیروهای تکاوری در چالوس به سر میبرد بر اثر ریزش باران و جاری شدن سیل قربانی شد.

شهید محمد اویسی از جوانان با تجربه و فرماندهان اثر گذار جبهه های نبرد حق علیه باطل بود.