تاریخ : یکشنبه 15 تير 14:48 کد خبر : 1486

مهران آزاد شد، قلب امام شاد شد


به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، تیرماه سال 1365 صفحه‌ای ماندگار در تاریخ دفاع مقدس است که در آن عملیات مهم کربلای 1 انجام و سبب آزادسازی شهر مهران شد.

طراحی این عملیات پنج مرحله بود که در همان مرحله اول و دوم رزمندگان اسلام به اهداف مورد نظر دست یافتند و شهر مهران بعد از 45 روز اشغال آزاد شد و بیش از 175 کیلومتر مربع از اراضی اشغال شده شامل ارتفاعات قلاویزان، کله‌قندی، روستا‌های رضاآباد، پاسگاه مرزی بهرام آباد، جاده مهران ـ دهلران توسط رزمندگان اسلام  از کنترل دشمن خارج شد و شهر‌های «بدره» و «زرباطیه» عراق نیز زیر دید و تیر قوی نیرو‌های اسلام قرار گرفتند.

در این عملیات نظامی یک گردان از یگان‌های عمل‌کننده رزمی، زرهی و مهندسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دلاورانه با دشمن بعثی پیکار کردند. شرح آزادسازی مهران به تفصیل در کتاب «آزادسازی مهران، شکست استراتژی دفاع متحرک عراق» آورده شده است که شامل وقایع 34 روز از دوران جنگ ایران و عراق از 15 خرداد تا 17 تیر 1365 است. قسمت دهم از این نوشتار را در ادامه می‌خوانید:

ادامه فتح

«در پنجمین مرحله از عملیات کربلای 1، دو یگان  از سپاه پاسداران در منطقه عمومی مهران، موفق به تصرف اهداف مورد نظر خود شدند. همچنین در این عملیات تعدادی از نیروهای عراقی به اسارت رزمندگان درآمدند. با وجود تقویت استعداد رزمی و توپخانه‌ای قوای عراقی در منطقه مهران، اجرای تک آنها برای اشغال مجدد ارتفاعات قلاویزان با مقاومت یگان‌های سپاه پاسدارن دفع شد.

خبرنگاران رسانه‌های خارجی نیز از مناطق آزاد شده مهران بازدید کردند. از سویی، تلاش گروه‌های گشتی عراقی در منطقه سومار برای نفوذ به مواضع رزمندگان ناکام ماند.

مرحله پنجم عملیات کربلای 1 با رمز یا ابوالفضل ادرکنی (ع) در سحرگاه 15 تیر 1365، با تک لشکر 10 سیدالشهدا (ع) روی قله ارتفاع 223 و لشکر 27 محمد رسول الله (ص) روی یال ارتفاع 200 آغاز شد. لشکر 10 سیدالشهدا (ع) با 3 گردان منها روی ارتفاعات 223 و 210 قلاویزان با عبور از لشکرهای 5 نصر و 25 کربلا موفق شد اهداف مورد نظر را تا ساعت 9 صبح، تصرف کند و لشکر 27 محمد رسول الله (ص) نیز با یک گردان مکانیزه ازخط تامین شده به همت لشکر 10 سیدالشهدا (ع)، یال 200 را تصرف کرد.

لشکر 27 که عملیات خود را از ساعت 2 بامداد، همراه لشکر 10 سیدالشهدا (ع) آغاز کرده بود موفق شد درساعت 11، کلیه اهداف خودرا تصرف و تا ساعت 13، این مواضع را تثبیت کند. شایان ذکر است در مقابل تلاش نیروهای این یگان‌ها، لشکر 35 دشمن برای بازپس‌گیری مواضع از دست داده اقداماتی کرد که ناکام ماند.

در این عملیات تعداد 89 نفر عراقی از تیپ 36، 71 و 82 پیاده به اسارت درآمدند. همچنین ساعت 10 شب، هنگامی که تیپ 113 پیاده از لشکر 17 زرهی برای تعویض با تیپ‌های 714 و 72 آمده بود با حمله رزمندگان مواجه و متحمل آسیب زیادی شد.»


منبع : https://defapress.ir/


مهران     کرلای 5     دفاع مقدس     حماسه هفده                            


chapta