<span style='color:#FA634A'>مهران آزاد شد، قلب امام شاد شد</span><span></span> <span style='color:#FA634A'>کتاب مهران تا مجنون</span><span></span> <span style='color:#FA634A'>کتاب خود سازی به سبک شهدا</span><span></span> <span style='color:#FA634A'>رونمایی از کتاب تنها، زیر باران</span><span>آیین رونمایی از کتاب "تنها، زیر باران" روایت زندگی سردار شهید مهدی زین‌الدین شب گذشته همزمان با سالروز ولادت وی،‌ در خانه موزه شهیدان زین‌الدین برگزار شد.</span>
عملكرد در زمان جنگ
‫خاطرات‬
‫تصاویر‬
فیلم و صوت
‫اسناد‬
معرفی کتاب

جهاد در ۲۷ خرداد ۵۸ یعنی حدود ۵ ماه بعد از پیروزی انقلاب به فرمان امام تشکیل شد. ابتدای تشکیل جهاد بچه هایی که در آن برهه وارد شدند به تبع رسالت آن موقع جهاد، کارهایی را که انجام می‌دادند که بیشتر حول درو گندم، ساخت و ساز، فعالیت های عمرانی چون احداث و تعمیر مساجد و مدارس بود. رفته رفته جهاد هرچه جلوتر آمد مسئولیت های بیشتری را خصوصا در حوزه روستایی متقبل شد؛ مدیریت زمین های کشاورزی، توزیع کوپن های روستایی، کارهای دامپزشکی و بهداشتی از این جمله بودند. در واقع جهاد سازندگی، آبادانی روستاها را با تمام ابعادی که داشت بر عهده گرفت. جوانی، انگیزه بالا، انرژی سرشار و پتانسیل و مهم‌تر از همه اخلاص نیروهای آن سال های جهاد از ذهن ها پاک شدنی نیست. آدم هایی که برای کار، از همدیگر سبقت می‌گرفتند و مصداق بارز السابقون السابقون بودند.
مسئول و نیرو، هیچ تفاوتی با هم نمی‌کردند و زمان کار و تلاش که می رسید، همه آستین ها را بالا می‌زدند و مشغول می‌شدند.

"کامیون سیمان را آورده بودند تا بارش را خالی کنیم. آقایی مسئول کشاورزی ما بود. یک مراجعه کننده پیرمردی آمده بود نزد او دنبال کارش. این مسئول ما، هرکاری کرد که این ارباب رجوع را متقاعد کند که کمی بنشیند و منتظر بماند و چایی بنوشد تا کار سیمان خالی کردن تمام شود، نتوانست. خلاصه کار آن پیرمرد کم حوصله را انجام داد. وقتی که آمد ما یک ردیف از سیمان را خالی کرده بودیم دیدم همانطور که از دور دارد می آید، با دست زد روی سرش که سرم کلاه رفت؛ یک ردیف را شما خالی کردید و من حضور نداشتم!" این عشق و اخلاص و ایثار بچه های جهاد، زبانزد بود.
آرام آرام جهاد وظیفه‌مندتر شد و تشکیلاتی تحت عنوان پشتیبانی و مهندسی جنگ بوجود آمد. ساماندهی کمک های مردمی در ابتدا و اعزام نیروهای مردمی به جبهه های نبرد علیه باطل، از فعالیت‌های اهم این تشکیلات بود.
عموم نیروهای اعزامیِ تحت لوای جهاد، نیروهای مهندسی، فنی، خدماتی، راننده لودر و بولدوزر بودند که البته قبل از ورود به مناطق عملیاتی، آموزش هایی ۴۵ روزه می دیدند. نیروهای آموزش دیده در مقوله های جاده سازی، برف‌روبی، ابنیه فنی پل، تعمیر و نگهداری و احداث جاده ها فعالیت داشتند. طرح های بزرگی همچون پل خیبر، جاده سیدالشهدا(ع)، پل بعثت، انواع و اقسام دستگاه‌های ابداعانه، همگی حاصل مجاهدت نیروهای جهاد سازندگی در طول دوران دفاع مقدس است.

 

 

اسامی شهدای جهاد سازندگی

 

۱ مهدی آزادگان
۲ شکرالله آقازیارتی
۳ حسین آقاعبداللهی
۴ محمد رضا اسدی
۵ ابوالقاسم افشاری
۶ حمزه اكبري
۷ محمود انصاري کرمانی
۸ رحیم ايماني
۹ غلامعلی پناهی
۱۰ مرد علی بیگی
۱۱ حمید بیک بابا
۱۲ بکتاش
۱۳ رحیم جزایی
۱۴ حسین ترابی
۱۵ حبیب جريري
۱۶ احمد پورمیدانی
۱۷ بایرامعلی حسین نژاد
۱۸ هادی حسنی
۱۹ حسن حاجی زمانی
۲۰ حسین جعفریان
۲۱ محمد حسین دارابی
۲۲ علیرضا داداشی
۲۳ حسن خوراکیان
۲۴ مجتبی خوراكيان
۲۵ سید محمد حکیم
۲۶ قاسم رضازاده
۲۷ اسدالله رحیمی پور
۲۸ جعفر ده نمکی
۲۹ مسلم دخیلی
۳۰ حسن زارعی
۳۱ بختیار زارع
۳۲ جبار رمضانی
۳۳ محمد حسین رضایی
۳۴ مسلم شهبازی
۳۵ رجب علی شکری
۳۶ عبدالله شریفی حاتم
۳۷ محمد تقی شرعی
۳۸ محمد عباسی دهنوی
۳۹ سید علی طباطبایی لطفی
۴۰ محمد علی صفریان
۴۱ رضا منتظری مقدم
۴۲ حمید قرنلی
۴۳ قاسم فهیمی
۴۴ حسن علیمحمدی
۴۵ سید محمد محدث قمی زاده
۴۶ محمود لطفی
۴۷ علی اصغر گل محمدی
۴۸ علی اصغر کریمی پرویز
۴۹ حسن نیکوصحبت
۵۰ ابوالفضل میرزایی
۵۱ رضا مرادگنجه
۵۲ سید علی اکبر محسنی
۵۳ حسن هدایتی
۵۴ سید عبدالرسول هاشمی
۵۵ عیسی ولی پور
۵۶ حمید رضا نیکان
۵۷ اصغر یخچالی
۵۸ فتح الله هندیانی
۵۹ عباس هفتانی