<span style='color:#FA634A'>مهران آزاد شد، قلب امام شاد شد</span><span></span> <span style='color:#FA634A'>کتاب مهران تا مجنون</span><span></span> <span style='color:#FA634A'>کتاب خود سازی به سبک شهدا</span><span></span> <span style='color:#FA634A'>رونمایی از کتاب تنها، زیر باران</span><span>آیین رونمایی از کتاب "تنها، زیر باران" روایت زندگی سردار شهید مهدی زین‌الدین شب گذشته همزمان با سالروز ولادت وی،‌ در خانه موزه شهیدان زین‌الدین برگزار شد.</span>
عملكرد در زمان جنگ
‫خاطرات‬
‫تصاویر‬
فیلم و صوت
‫اسناد‬
معرفی کتاب

بسمه تعالی

 

دفاع مقدس یکی از پرافتخارترین و ماندگارترین تاریخ ایران اسلامی و ملت ایران محسوب می شود. قم نیز به عنوان ام القرای جهان اسلام و خواستگاه انقلاب در مراحل شگل گیری انقلاب و دفاع مقدس نقش تاثیرگذاری از خود به نمایش گذاشته است. عمق استراتژيك هشت سال جنگ تحميلي در خاكريزهاي خط مقدم خلاصه نمي‌شد، بلكه تا روستاهاي دورافتاده كشورمان نيز ادامه داشت.  یکی از قسمت هایی که در دوران جنگ تحمیلی نقش مهمی را ایفا کرده است، ستاد پشتیبانی جنگ قم می باشد. این ستاد شامل دستگاه ها و نهاد های مختلفی می باشد که به نحوی در پشتیبانی جنگ همکاری داشته اند. این نهادها شامل هلال احمر، بنیاد شهید، مخابرات، فرمانداری، دانشگاه علوم پزشکی، سازمان انتقال خون، شهرداری، بازرگانی، مسکن و شهر سازی، راه و ترابری، آموزش و پرورش، اوقاف و امورخیریه، کمیته امداد و بخشداری ها می باشد. فعالیت های ستاد پشتیبانی جنگ در چند محور تقسیم می شود:

  1. نیروی انسانی و اعزام نیرو
  2. پشتیبانی که شامل کمک های مردمی  که به دو صورت نقدی و غیر نقدی تقسیم می شود.

امام خمینی(رحمه الله علیه) در این مورد می فرماید:

 

«خود مردم هم بحمدالله، حاضر هستند و ما باید از آنها تشکر کنیم و انصافاً ما رهین منت این توده‌های بزرگواری هستیم که همه چیزشان را می‌دهند و چیزی هم نمی‌خواهند. از آن پیرزنها که آن چیزی که در طول عمرشان تهیه کردند، حالا می‌آیند برای اسلام می‌دهند تا آن اشخاصی که قلکشان را می‌شکنند و پولش را می‌آورند برای اسلام می‌دهند. من نمی‌توانم توصیف کنم از این ملت و نمی‌توانم تجلیل کنم. ما واگذار می‌کنیم تا خدای تبارک و تعالی به آنها عنایت خاص خودش را اعطا بفرماید.»

صحیفه امام خمینی(ره) ـ جلد 17 ـ صفحه 61

  1. نقش بانوان در پشتیبانی جنگ

فعالیت های بانوان قمی در دوران دفاع مقدس به چند بخش تقسیم می شود. یکی جمع آوری، بسته بندی و آماده سازی کمک ها و ارزاق جهت ارسال به خط مقدم جبهه. بخش دیگر فعالیت های امدادی است که در داخل شهرها و برخی در جبهه انجام می شده است. بخش آخر سرکشی و دیدار بانوان از خانواده های رزمنده و ایثارگر می باشد. در ذیل سخنان حضرت امام که خطاب به بانوان قم و فعالیت آنان بیان شده، آمده است:

 

«من باید تشکر کنم از اهالی قم از بانوان معظم قم که در یک هم چون اوقاتی که ما گرفتار ابرقدرت ها و قدرت های فاسد هستیم و ایران از هر طرف مورد حمله آنها هستند، شما بانوان در پشت جبهه، آن فعالیتی را می کنید که آن سلحشوران در جبهه ها، و همان طوری که آنها مشغول فعالیت هستند، شما مشغول فعالیت هستید. یک راه، از راه ساختن خود و جوان های خود و خانم های جوان و یک راه، از راه پشتیبانی به آنهایی که در جبهه هستند؛ و این یک امری است که بسیار مورد تشکر است و بسیار ارزنده است و در پیش خدای تبارک و تعالی ارزندگی شایان دارد.»

امام خمینی(رحمه الله علیه) ـ 1366/1/22